Wolfgang Amadeus Mozart
Wolfgang Amadeus Mozart (27.1. 1756, Salzburg – 5.12. 1791, Vídeň)
rakouský klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos, jeden z největších hudebních géniů všech dob. Společně s Haydnem a Beethovenem se podílel na dovršení epochy, kterou označujeme za hudební klasicismus.
3 životní éry:
1) Éra" zázračného dítěte," - cestoval s otcem po Evropě a koncertoval
2) Léta služby u salcburského arcibiskupa
3) Vrcholné umělecké období prožité ve Vídni.
Zpočátku jako dospělý působil v rodném Salzburgu, potom v Paříži. Tam mu umírá matka (1777).
2) Pobyt v Salzburgu - 1779 se vrací to Salzburgu jako varhaník. Špatně nesl pobyt a poddanství arcibiskupovi, usiloval o propuštění ze služby. Působí v Praze, kde je velmi oblíben a jeho hudbu Pražané vítají s radostí – odtud slova Mozartova „Moji Pražané mi rozumějí.“ Působil v rodině Dušků na Bertramce. Nakonec ilegálně prchá do Vídně. Aktivně se pokouší o vytvoření německé opery (namísto italské), včetně hovorové němčiny. Vzniká tak opera Únos ze Serailu.
3) Pobyt ve Vídni – (přátelství s J. Haydnem)1782 se žení s Konstanz Weberovou i přes odpor otce a sestry. Toto období je nejdůležitější – vyvíjí se mozartovský styl, píše vrcholná díla – (Únos ze Serailu, Figarova svatba, Don Giovanni, Cosi fan tutte, Titus, Kouzelná flétna).
Vznikají slavné opery Don Giovanni (29.10.1787 měla opera premiéru v Praze v Nosticově divadle za řízení samotného skladatele, pro Prahu ji složil!!!), Figarova svatba. Obě měly v Praze velký úspěch!!!! Mozart se osobně účastnil.
Za vídeňských let byl jeho organismus přetěžován existenčními starostmi, zneuznáním, nemocemi, dluhy, navíc i lehkovážným životem.
Na podzim v roce 1791 se Mozart nakazil infekční nemocí a 5.12. zemřel. Pohřeb však nebyl tak honosný jak by se očekávalo. Údajně byl pohřben na hřbitově sv. Marka v hromadném hrobě mezi tuláky, chuďasi a ztroskotanci. Nikdo určitě neví, je-li to pravda.
Jeho poslední dílo je Requiem.
Dílo velmi rozsáhlé – 650 děl - árie, písně, sbory,církevní skladby – mše a moteta, kantáty, komorní skladby, koncerty, opery, orchestrální díla (symfonie, serenády, menuety, tance, pochody), skladby pro sólové nástroje, kvartety, kvintety…Kdyby se hrály jedna za druhou, zněly by nepřetržitě 9 dní a nocí, což je 220 hodin.
Opery: Cosi fan tutte, Kouzelná flétna, Don Giovanni, Figarova svatba